Azt mondják az okosok, hogy a második legfontosabb kérdés az életünkben, hogy ki lesz a társunk. Sokan nem veszik ezt elég komolyan. Ha megnézzük az előttünk folyó házaspárok életét, gyakran láthatjuk, hogy hogyan teszik tönkre egymást, pedig a párkapcsolatnak, házasságnak nem ez a célja, hanem, hogy két ember együtt több legyen! Olyan társat kell találnunk, aki mellett ki tudunk bontakozni, aki támogat bennünket a kibontakozásban, és nem utolsó sorban a jó oldlunkat hozza elő, de legalábbis azt erősíti. (Ez lehet, hogy hülyeségnek hangzik, de vannak emberek, akiktől idegesek leszünk, és mogorvák, és vannak, akiktől mosolygósak, és kiegyensúlyozottak. Hát, ha valaki gyakran idegesít bennünket, az biztos, hogy nem lesz jó társnak, mert egy pár hónap/év leforgása múlva meg fogjuk ölni, de ha fizikailag nem is, szavainkkal biztos kemény lelki gyilkolászást fogunk véghezvinni).

Most megpróbálom összegyűjteni ezen a téren szana-meg-szétszórt gondolataim.

Hogy miért tetszik a másik? és hogy összeillünk-e? és ki való hozzánk? nos ezt több részre bontom:

1. Kezdjük az izgalmas témával: fizikai vonzalom, vagyis hogy tetszik a másik, mint férfi/nő. Azt hiszem ez elég egyértelmű szokott lenni, vagy tetszik valaki, vagy nem. De talán mégsem minden esetben olyan egyszerű ez. Jó ha ismerjük magunkat, és tudjuk, hogy mi az, ami nekünk tetszik. Sok tényező játszik ebben szerepet. Valakinek megvan, hogy mi az az arc, alkat, szín, ami tetszik, valaki másnak meg teljesen különböző kinézetű egyének is tetszenek. De sokszor apró dolgok is számítanak, ezekben is tudnunk kell, hogy mi a fontos nekünk. Például a kezek, vagy a fülek alakja és mérete. Ez butaságnak látszik, de nem tetszhet midenkinek mindenfajta, ezért jó ha tudjuk, mit szeretünk. Ezen kívül tudományos bizonyítékok vannak arra nézve, hogy mennyire meghatározó a másik szaga (most nem arra gondolok, amikor valaki nem ismeri a dezodor fogalmát, persze ez is meghatározó, csak más értelemben:-)). Persze, fontos, hogy a másiknak mondjuk milyen illatú a parfümje, vagy a dezodorja, de a tudományos szakirodalom kimutatta, hogy meghatározó a másik hogy is mondjam hát 'kipárolgása'. Vagyis a természetes szaga OHNE dezodor, fürdés stb. Ezeket nem tudatosan, de érzékeljük, és befolyásolnak bennünket. Végeztek egy tesztet, amelyben férfiak összeizzadt pólóját kellett nőknek szagolgatniuk, és a számukra legkellemesebbet kiválasztani, majd pedig a sok férfi közül kiválasztani, azt aki nekik tetszik. Az eredmény: a hölgyeknek az urak közül az tetszett, akinek a pólóját a legjobb szagúnak tartották. Nem tudom ezen kutatás alapján mit kéne tennünk, talán az első randin elmenni és futni 5 km-t együtt, hogy vajon megfelelő-e számunkra a jelölt szaga?:-)

De komolyra fordítva a szót. A fizikai vonzalom fontos, és azért hamar kiderül, hogy vonzódunk-e valakihez. Ha nem vonzódunk, akármilyen helyes, aranyos stb valaki, ne erőltessük, úgysem fog menni. Az ember fizikai lény is, nem csak szellemi, ezt vegyük figyelembe. De VIGYÁZAT! A fizikai vonzalom ne hagyjon minket megtéveszteni. Nemsokára jön a többi összetevő (lejjebb), amit nagyon komolyan figyelembe kell venni. Sokan itt rontják el a dolgokat, mert elragadja őket a hormonok árja, és elvész a gondolkodó képesség. Pedig ha nem vizsgálják meg az összeillés egyéb aspektusát, akkor pontosan 50% az esélye annak, hogy megfelelő társat találjanak.

Összeoglalva: a fizikai vonzalom fontos, és ne becsüljük le. Viszont kizárólag erre alapozni egyenlő a szerencsejátékkal. Életünk egyik legfontosabb döntését pedig ki akarja úgy meghozni, hogy feldob egy érmét, aztán fej vagy írás?

 

2. számú jelölt. Ezt én úgy hívom: lelki alkat. Nem tudom mással is van-e ez így, de nekem van egy ilyen lelki alkat, ami tetszik. Bár szerintem másoknak is van. Ebben is jó, ha egyrészt ismerjük magunkat, milyen személyisegék is vagyunk? Lobbanékonyak, humorzsákok, melankólikusak? Azon felül, hogy lehet egy stílus, ami tetszik, ki az akivel kitudunk jönni? Mi az, ami megfog minket a másikban? hogy mennyire udvarias velünk, vagy másokkal? segítőkész? kedves? vicces? mindenki tudja neki mi a fontos, de az az ember fog nekünk hosszú távon is tetszeni, akiben olyan tulajdonságok vannak, amik számunkra értéket képviselnek. Érdemes ezen elgondolkodni.

 

3. Egyéb módosító tényezők: általában érdemes olyan ember választani, akinek hasonlóak az érdeklődési körei, hogy a szabadidőnket együtt tudjuk olyan dolgokkal tölteni, amelyeket mindketten szeretünk. Ezen felül ne legyen nagy intelligencia és végzettség közötti különbség. Nem gondolom, hogy jó volt régen az, hogy bizonyos társadalmi rétegek nem keveredtek. De végig kell gondolni, hogy honnan jövünk, mennyit tanultunk, mit láttunk otthon, és hogy ez mennyire különbözik. Szerintem az a jó, ha nincsenek nagy különbségek. De ha van, akkor is át lehet hidalni, csak végig kell gondolni, megbeszélni, hogy mi zavar bennünket, és hogy ezeket a dolgokat el tudjuk-e fogadni. Illetve, hogy mennyire megoldható a változtatás (nem úgy, hogy a másikat 'megerőszakoljuk', hanem hogy egyenként önként mennyi változást vagyunk képesek felvállalni).

 

Persze az egész történetből kihagytam a lényeget. Aki hívő, egyrészt igyekezzen hívő társra lelni, másrészt igyekezzen meglátni, hogy hogyan vezeti Isten. De azt azért ne várjuk, hogy majd Isten óriási piros nyilakkal és hangosbemondóval fogja velünk tudatni, hogy na Ő az. Van józan eszünk, tudjuk mire vágyunk, gondolkodjunk, és cselekedjünk, ne várjuk azt, hogy majd a Fentiek mindent elintéznek helyettünk.

 

 

A bejegyzés trackback címe:

https://boro.blog.hu/api/trackback/id/tr501922317

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása